Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

admin   17 lutego 2017   Możliwość komentowania Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych. została wyłączona

Ostatni okres czasu to polepszająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najniższy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku wynosiło 8,2 procenta, a spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą pojawić się u nich problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością tego typu sytuacja jest mocno widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracownicy mają świadomość tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz bardzo podoba sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu jest korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, jaką będzie rozruszał wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczyć do nich między innymi można karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się regularny wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w 2017 roku ogólna liczba osób nie mających stałego zatrudnienia osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Najważniejszym powodem tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom wielu osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na stopę bezrobocia. Hasła tego typu można usłyszeć już od XIX wieku, a nadal pomimo stosowania dużej liczby najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie pewnych zawodów i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.